GOŚCIE 2019-05-29T14:10:59+00:00

STREFA GOŚCI

GOŚCIE 2019

W Strefie Pisarzy Warsaw Comic Con będziecie mieli okazję spotkać na żywo najznamienitsze pióra światowej fantastyki. Czeka was moc spotkań z naprawdę wielkimi postaciami, wywiady i rozmowy o tym co wszyscy kochamy – dobrej literaturze. Pamiętajcie o zdjęciach i autografach!

Harmonogram strefy metro

Rosyjski korespondent wojenny, dziennikarz, prezenter, ale przede wszystkim pisarz. Mistrz sceny post-apokaliptycznej, którego wizja zachwyciła miliony czytelników. Uniwersum Metra zostało przeniesione do cyfrowego świata, gdzie doczekało się kilku tytułów.

Spotkania z Dymitrem Głuchowskim to zawsze wciągająca przygoda, nasz gość opowiada czy to o swoim, barwnym życiu, czy daje się wciągnąć w dyskusje dotyczące światów, które wykreował.

Nie może was zabraknąć. Pamiętajcie, że na Warsaw Comic Con czeka was autograf od wielkiego mistrza.

Znany dziennikarz, felietonista, postać radiowa, a przede wszystkim wybitny pisarz. To na podstawie jego bestsellera, „Ślepnąc od świateł” HBO stworzyło genialny serial kryminalny, sam autor tworzył zaś scenariusz. Na Warsaw Comic Con porozmawiamy z naszym gościem o planach na przyszłość, inspiracjach i warsztacie twórczym.

Leon Chiro jest profesjonalnym Cosplayerem, modelem i Influencerem z Włoch.

Współpracował między innymi z producentami i dystrybutorami gier Ubisoft (Assassin’s Creed \ Watch Dogs ) Bandai Namco ( All Might – My Hero One’s Justice) and Square Enix ( Gladiolus – Final Fantasy XV ), Capcom ( honorary mention for his Dante)

Obecnie jest oficjalnym Cosplayerem dla Riot Games. Wciela się w Rakana z League of Legends. Jest częstym gościem na łamach Kotaku, współpracuje z 20th Century Fox podczas kampanii promocyjnej Assasin’s Creed. Jest wielokrotnym zwycięzcą szeregu konkursów cosplayowych, a jako ukoronowanie swojej kariery uważa bycie reprezentatem Włoch ECG na Japan Expo 2016. Zaś naszym skromnym zdaniem jest jednym z najprzystojniejszych cosplayerów na świecie.

Specjalizuje się w broni, zbrojach, akcesoriach i w makijażu. Swoją formę zawdzięcza coedziennej ciężkiej pracy ćwicząc min. parkour

Małgorzata “Margaret” Janikowska Cosplayem zajmuje się od 11 lat. Znana jest jako Królowa Worbli, ale jej wiedza i umiejętności związane z materiałami i narzędziami cosplayowymi są naprawdę duże. Współpracuje min.z Playstation i z Guierrilla Games. Jest także mistrzynią wystąpień scenicznych. Wygrała wiele konkursów, w tym Grand Prix na I i III edycji podczas Warsaw Comic Con. Margaret słynie z profesjonalizmu i bezstronności. Dziękujemy, że zgodziła się zostać ponownie sędzią na Diamond International Cosplay Awards podczas Warsaw Comic Con / V Edycja!

Karina Kozak – od ponad 5 lat jej pasją jest tworzenie rekwizytów i replik z gier oraz filmów, jednak swój pierwszy cosplay zrobiła w 2016 roku. Stawia zawsze na jak najwyższą, wręcz filmową jakość wykonania oraz eksplorację najróżniejszych materiałów. Podczas swojego pierwszego udziału w konkursie Warsaw Comic Con w 2017 roku zdobyła wyróżnienie a rok później, na ostatnim Comic Conie sięgnęła po Grand Prix. Studiuje wzornictwo na Akademii Sztuk Pięknych, gdzie przeplata robienie kostiumów z projektowaniem statków, co daje jej szerokie spojrzenie na spektrum technik, które może wykorzystać tworząc kostiumy i poprawiać ich funkcjonalność – nawet w swojej pełnej zbroi może swobodnie usiąść!

Kolejnym sędzią Cosplay jest Ivan Mankievich znany jako Gulliverishe i jest jednym z najbardziej znanych Cosplayerów z Białorusi. Jego przygoda z Cosplayem zaczęła się w 2012 roku i od tamtej pory jest częstym gościem na wszelkiego rodzaju konkursach – jako sędzia oraz uczestnik. Uwielbia robić kostiumy, w szczególności z uniwersum World of Warcraft. Specjalizuje się w Cosplayowych zbrojach oraz w broni.
W tworzonych Cosplayach najbardziej imponuje mu wysiłek oraz wytrzymałość niezbędna do ukończenia wybitnych strojów. Wycieczka na Warsaw Comic Con będzie jego pierwszą wizytą w Polsce, i nie może się doczekać spotkania z Wami

GOŚCIE 2018

Twórcy komiksów z kraju i zagranicy

Podczas Warsaw Comic Con odbędą się dwie wystawy orginalnych plansz komiksowych, współorganizowane przez
Polish Comic Art.

ZOBACZ GOŚCI STREFY KOMIKSU

Najlepsi Polscy Youtuberzy i Streamerzy! 

Będziecie mogli ich spotkać 27 października podczas Warsaw Games Show by Warsaw Comic Con. Kto melduje swoją obecność?

ZOBACZ GOŚCI FESTIWALU YOUTUBERÓW

Andrzej Pilipiuk 

Literacki ojciec najsłynniejszego bimbrownika i egzorcysty Jakuba Wędrowycza oraz wskrzesiciel Pana Samochodzika – polski pisarz fantasy Andrzej Pilipiuk będzie gościem 4. edycji Warsaw Comic Conu, która odbędzie się już w dniach 26-28 października w Ptak Warsaw Expo.

Program Warsaw Comic Conu, tak jak w poprzednich edycjach, wypełniony będzie spotkaniami z pisarzami, autorami komiksów oraz aktorami popularnych filmów i seriali. Wśród gości festiwalu będzie pisarz i publicysta – Andrzej Pilipiuk, człowiek którego polskim fanom fantastyki nie trzeba przedstawiać. Pilipiuk ma na koncie takie cykle, jak ten o Jakubie Wędrowyczu, Oko Jelenia, Norweski Dziennik czy Kuzynki, a także kontynuację słynnego Pana Samochodzika. Jest m.in. laureatem nagrody literackiej im. Janusza A. Zajdla za rok 2002.

Podczas Warsaw Comic Conu z Andrzejem Pilipiukiem porozmawiamy m.in. o dawnej Rosji, nowych tropach Roberta Storma, postapokaliptycznych harcerzach i wybierzemy się na niebezpieczną wycieczkę do Wojsławic. Jak zawsze na festiwalu, będzie okazja do zadania pytań i zdobycia autografów. Uwaga! Bardakom wstęp wzbroniony.

Andrzej Pilipiuk dołączy do grona pozostałych gwiazd październikowej edycji Warsaw Comic Conu. Dotychczas organizatorzy ujawnili kilkanaście międzynarodowych gwiazd filmów i seriali. Oprócz spotkań z gwiazdami literatury, filmu i telewizji na uczestników czekają też koncerty, wystawy, rywalizacje cosplay, strefy tematyczne filmów i seriali czy turnieje gier planszowych.

Michał Gołkowski 

Michał Gołkowski na Warsaw Comic Con / IV edycja. Ojciec polskiego Stalkera, Pan na Postapokaliptycznych włościach. Tłumacz, hedonista, ale przede wszystkim Autor. Ten, który dał nam Komornika, Moskala i dzieje kaprala Reinhardta. Pojawi się na WCC, gdzie będzie podpisywał egzemplarze swych dzieł (niestety, nie krwią wrogów), opowie tak o antyku, jak i Wielkiej Wojnie. A potem zniknie, by tworzyć następne tomy i uwodzić naszą fantazję.

Dlatego uważnie wypatrujcie charakterystycznej sylwetki Pana Gołkosia!
Razem z naszym przewodnikiem przejdziemy pod liniami drutu kolczastego na Froncie Zachodnim. Weźmiemy z zaskoczenia rosyjskich piechurów pod Tannenbergiem. I zamustrujemy się na pokład sterowca. Niezrównany autor, mistrz opisów opowie o inspiracjach, które stoją za cyklem Stalowych Szczurów. Będzie o broni, sztuce i olśniewających damach.

Jacek Komuda 

Pisarz, autor poczytnych powieści historycznych, osadzonych w realiach Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Znawca sarmackich obyczajów i pierwsza szabla fantastyki. Długo wędrował śladem majora Hubala. Obecnie tworzy opowieści o Jaksie.

Jacek Komuda – prelekcje:

Paweł Majka 

Dziennikarz, pisarz, autor polskich powieści w uniwersum Metra. Dwukrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.

Paweł Majka – prelekcje:

Gdzie się podziały nasze legendy? O źródłach i rodzajach legend, baśni, klechd polskich i co się z nimi w polskiej fantastyce wyrabiało.

Panel “Science fiction czy tylko futurystyczne rodzaje fantasy?”

Jacek Łukawski 

Pisarz , wydawca, grafik komputerowy, miłośnik motoryzacji . Autor opowiadań z tomu Gawędy Motocyklowe oraz cyklu fantasy Kraina Martwej Ziemi.

Jacek Łukawski – prelekcje:

Jak debiutować? I co najważniejsze, czym?

Sztuka pisania opowiadań. Jacek Łukawski i Jerzy Rzymowski

Najlepszy motocykl na postapokalipsę. Czyli o tym, jaki motocykl pozwoli wam przeżyć koniec świata i dlaczego nie będzie to chopper.

Piotr Gociek 

Dziennikarz, publicysta, redaktor i pisarz. Publikował, między innymi, w Fantastyce i Feniksie. w 2012 wydał powieść “Demokrator” W 2014 ukazał jego zbiór opowiadań pt. “Czarne bataliony”.

Piotr Gociek – prelekcje:

Panel ” Co by było gdyby, czyli magia historii alternatywnej”
Jak historia uczy pisać fantastykę

Magdalena Kucenty 

Autorka opowiadań, trzykrotnie nominowana do Nagrody im. Janusza Zajdla. Ukończyła telekomunikację na Politechnice Gdańskiej. Pracuje w branży IT. Uwielbia pisać, byleby nie o sobie.

Magdalena Kucenty – prelekcje:

Haker nie magik – O przekłamanym wizerunku hakera w znanych filmach i serialach. Jak oderwane od rzeczywistości są sceny hakerskie serwowane nam przez twórców filmowych? Które z popełnianych przez nich błędów powtarzają się najczęściej? Jakie przekłamania były najbardziej absurdalne? I czy coś jednak udało im się zrobić dobrze?

Prekursorzy są animowani – Jak twórcy filmowi inspirują się, a czasami wręcz zapożyczają pomysły z anime do swoich produkcji? Które ze znanych, nieraz już kultowych scen to tak naprawdę przeróbki japońskich pierwowzorów? Jak dużo popkultura zawdzięcza japońskim animacjom?

Marcin Ciszewski 

Historyk, muzyk, dziennikarz i pisarz. Znawca militariów i sztuk walki. Autor bestselerowego cyklu WWW, a także opowieści o Jakubie Tyszkiewiczu i Willhelmie Krügerze.

Marcin Ciszewski – prelekcje:

Panel “Co by było gdyby, czyli magia historii alternatywnej”

Rafał Dębski 

Pisarz, redaktor, gawędziarz konwentowy. Niezrównany znawca tak białej broni jak i złocistego napoju. On wskrzesił Wilkozackie zagony i wykuł Jadowity Miecz. Nie zapomnijcie zabrać jego książek.

Rafał Dębski – prelekcje:

Krótka historia piwa

Jerzy „JeRzy” Rzymowski 

Dziennikarz radiowy i prasowy, redaktor, tłumacz oraz pisarz. Redaktor naczelny miesięcznika „Nowa Fantastyka”, polskiego wydania siódmej edycji systemu „Zew Cthulhu RPG”, członek-założyciel Polskiego Towarzystwa Badania Gier.

Jerzy „JeRzy” Rzymowski – prelekcje:

Spotkanie z zespołem redakcyjnym gry fabularnej Zew Cthulhu

Sztuka pisania opowiadań. Jacek Łukawski i Jerzy Rzymowski

Bartek Biedrzycki 

Znany też jako godai. Pisarz poczytnych książek, scenarzysta komiksowy. Niezrównany człowiek orkiestra, wciąż wymyślający nowe fabuły.

Bartek Biedrzycki – prelekcje:

“Chwała bohaterom” O wybranych niebezpiecznych momentach misji kosmicznych.

Piotr Langenfeld  

Pisarz, dziennikarz i korespondent wojenny w Afganistanie (przebywał na misji z 25 Dywizją Piechoty i 10 Dywizją Górską w prowincjach Chost i Logar). Współpracował z pismami „Militaria XX wieku”, „Armia”, „Broń i amunicja”, a także z portalem Wirtualna Polska. Prezes Stowarzyszenia Historycznego Wielka Czerwona Jedynka zajmującego się propagowaniem i rekonstrukcją historii armii USA w czasie drugiej wojny światowej.

Piotr Langenfeld – prelekcje:

Panel “Co by było gdyby, czyli magia historii alternatywnej”

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk 

Blogerka, recenzentka, fanatyczna miłośniczka Batmana. Od zamierzchłej przeszłości, to jest od 2009 roku prowadzi stronę Zwierz Popkulturalny. Naukowo zajmuje się kinem polskim w dwudziestoleciu międzywojennym.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk – prelekcje:

Churchill słucha MP3 – historia alternatywna w serialach

Panel “Po co nam recenzje?”

Jacek Radzymiński 

Autor książki o duchach. Znawca tematyki europejskiego okultyzmu, założyciel strony Mówi Wieko, gdzie publikuje ciekawostki związane z kulturą cmentarną. W czasie wolnym nałogowo przegląda angielskie fora tematyczne, gdzie szuka ciekawostek o nawiedzonych domach.

Jacek Radzymiński – prelekcje:

Gwiazda Śmierci z Gizy i inne bzdury o starożytnym Egipcie. Piramidki ostrzące żyletki, komunikowanie się z kosmitami i co można wyczytać z piramidy Cheopsa. Co zrobić, kiedy daty końca świata nie stykają. Krótkie podsumowanie czterystu lat “odkrywania” starożytnego Egiptu.

Magia (z) martwych dzieci. Nieruszające się, “ale jeszcze dobre” dziecko można poddać magicznemu recyclingowi. W zabiegach magicznych przyda się wszystko, od tłuszczu ze spędzonego płodu po genitalia. O dość drastycznej magii, która wcale nie jest zabobonem przeszłości, ale całkiem popularną praktyką w wielu miejscach świata.

Blanka Katarzyna Dżugaj 

Redaktorka, dziennikarka, blogerka, miłośniczka barwnego Wschodu. Prowadzi blog Kulturazja, gdzie recenzuje tak znane jak i mniej popularne książki i dzieli się własnymi przemyśleniami. Orientalistka, badaczka literatury arabskiej, znawczyni wschodniej fantastyki, o której potrafi opowiadać godzinami. Sprawdźcie sami.

Blanka Katarzyna Dżugaj – prelekcje:

Baśniowa przeszłość i dystopijna przyszłość” – nurty we współczesnej literaturze fantastycznej arabsko-muzułmańskiego kręgu kulturowego

Krzysztof „Korsarz” Biliński  

Twórca portalu i audycji podcastowej “Misterium Grozy”. Założyciel „Wydawnictwa IX” publikującego m.in. klasykę fantastyki i horroru, ale także współczesnych autorów z tego kręgu gatunkowego. Koordynator prac związanych z Nagrodą Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego. Redaktor techniczny i autor artykułów w kwartalniku „OkoLica Strachu” poświęconemu literaturze grozy, a także wspomniany redaktor techniczny książek z wydawnictwa Biblioteki OkoLicy Strachu oraz Phantom Books Horror. Prelekcje i panele dyskusyjne prowadził na wielu konwentach takich jak Polcon, Copernicon, Imladris, Kfason, SkierCon, Kapitularz, Dni Fantastyki, Smokon, Cthulcon, Jagacon, Warkon. Autor pracy naukowej o powieści okultystycznej opublikowanej w tomie pokonferencyjnym Ośrodka Badawczego Facta Ficta “Światy grozy”.

Krzysztof „Korsarz” Biliński – prelekcje:

Zapomniane a ponadczasowe opowieści grozy

Wyobraźnia autorów fantastyki zmienia nasz świat od wieków. Kreuje nowe idee, naprowadza na trop wielkich wynalazków… ale bywa, że wprowadza również ogromny niepokój i otwiera przed nami zupełnie inną rzeczywistość, po wkroczeniu w którą, nic już nie jest takie jak wcześniej. Teksty takie kryją w sobie często umykające nam na co dzień problemy, z którymi człowiek nie potrafi sobie poradzić, kiedy nagle staje z nimi oko w oko. O kilku trudnych, kontrowersyjnych i wstrząsających opowieściach grozy usłyszycie na tej prelekcji.
Kosmiczny horror (z Grzegorzem Gajkiem)

Niezbadana przestrzeń kosmiczna jest dla człowieka już wystarczającym powodem do odczuwania grozy. Jednak wyobraźnia podsuwa coraz to nowsze wizje niebezpieczeństw kryjących się w mrocznych otchłaniach Wszechświata. Są to zarówno potwory, jak i nieuchwytne siły o charakterze mistycznym. Odkryjemy część z nich zarówno w filmach, jak i w książkowych dziełach, po które należy sięgnąć, aby poczuć zimny dotyk tajemnicy.

VRIL – moc, która wskrzesza i niszczy
Tajemna moc Vril była inspiracją dla rozwijającej się cywilizacji i nowych prądów myślowych końca XIX wieku, w których myśl okultystyczna stanowiła znaczącą rolę. Obecnie teorie spiskowe twierdzą, że była również podstawą dla tajnych stowarzyszeń ezoterycznych, jak również przyczyniła się do powstania idei nadczłowieka oraz nazistowskich eksperymentów naukowych. Co leży u podstaw wszystkiego?

Horror w polskiej popkulturze – stan aktualny (z Magdaleną Paluch)
Od pewnego czasu literatura grozy zyskuje coraz szersze grono sympatyków nie tylko w związku z kinowymi premierami amerykańskich filmów, ale również dlatego, że polska popkultura zaczyna poważniej i z lepszym efektem wykorzystywać ten gatunek do opowiadania o naszej rzeczywistości – a tak naprawdę o jej lękach i niepokojach, bo tym literatura grozy być powinna. Co wartościowego i znaczącego pojawiło się w ostatnich latach w polskiej grozie? Czy będziemy o czymś pamiętać? Czego nie zapomnimy, choćbyśmy chcieli? W łatwej do przełknięcia pigułce zdamy Wam rzetelną relację: Magdalena Paluch i Krzysztof Korsarz Biliński.

Grzegorz Gajek  

Urodzony 28 lipca A.D. 1987. Z wykształcenia kulturoznawca, z zawodu dziennikarz, redaktor i tłumacz. Autor czterech powieści i licznych opowiadań. Jego „Malowidło” było nominowane do tytułu książki roku 2016 w kategorii groza przez portal LubimyCzytać. W2018 r. powieść „Powrót królów” oraz steampunkowe nowele o Peterkinie i Brokku przyniosły mu nominację do Reflektora Nowej Fantastyki. Regularnie współpracuje z wydawnictwem edukacyjnym Edgard, dla którego tworzy krótkie kryminały do nauki angielskiego. Z zamiłowania koniarz, fajczarz, włóczęga.

Grzegorz Gajek – prelekcje:

“Ghost story, czyli w poszukiwaniu korzeni horroru”. Krótki opis: “Ludzie od wieków opowiadają sobie historie o duchach. W jaki sposób takie bajania przeniknęły do literatury? Ile współczesne powieści grozy mają jeszcze z nimi wspólnego? Przykłady opowieści o duchach, które wyrwały się z kanonu grozy i zawędrowały do innych gatunków literackich.”

Wojciech Gunia  

Wojciech Gunia (ur. 1983 w Nowym Sączu) – absolwent Wydziału Polonistyki UJ. Prozaik, okazjonalnie publicysta i tłumacz. Debiutował w 2013 roku w antologii Po drugiej stronie. Weird fiction po polsku. Rok później ukazał się jego pełny zbiór opowiadań Powrót, uznany przez wielu czytelników i krytykę za jedną z najoryginalniejszych i najlepszych książek polskiej literatury grozy ostatnich lat. W 2016 roku ukazała się jego świetnie przyjęta powieść Nie ma wędrowca, która otrzymała Nagrodę im. Stefana Grabińskiego dla najlepszego polskiego horroru 2016 roku. Na początku 2018 r. do rąk czytelników trafiła trzecia książka Guni, Miasto i rzeka.
Publikował w czasopismach „Histeria”, „OkoLica Strachu”, „Nowa Fantastyka” i „Trans/wizje” oraz w antologiach Jakie czasy, taki diabeł i Maszyna. Jest też redaktorem prowadzącym polskiego rocznika weird fiction Sny umarłych.
Obecnie pracuje nad książką Dom wszystkich snów oraz przekładem Songs of a Dead Dreamer Thomasa Ligottiego.

Wojciech Gunia – prelekcje:

Weird fiction. Z czym to się je?
Opowieści z pogranicza jawy i koszmarnego snu, nasączone pesymizmem wizje, przytłaczający klimat i ciągły dysonans poznawczy – jeżeli lubisz zanurzać się w tego typu opowieściach, to ten niszowy gatunek literacki ma do zaoferowania wszystko, czego potrzebujesz do przeżywania swojego (nie)szczęścia. Czym jest weird, skąd się wzięło, jakich autorów warto znać? I gdzie sięgnąć poza literaturę grozy, by poczuć ten oniryczny, ciemny dreszcz niepokoju?

Thomas Ligotti. Nieznany klasyk współczesnego horroru.
Jeżeli szukacie w horrorze literatury przez duże L, prędzej czy później traficie na nazwisko Thomasa Ligottiego. Kim jest ten wciąż niszowy w Polsce pisarz, który za oceanem doczekał się już statusu żyjącej legendy i klasyka współczesnej literatury (nie tylko niesamowitej)?

Dlaczego jest porównywany zarówno do E.A. Poego i H.P. Lovecrafta, jak i do J.L. Borgesa, Franza Kafki i Brunona Schulz? Dlaczego uważa się go za odnowiciela literackiego horroru i dlaczego można powiedzieć, że zrobił dla literatury grozy zrobił to, co Stanisław Lem dla fantastyki naukowej: pokazał, jaką siłę może mieć gatunek potraktowany jako narzędzie dla filozoficznego dyskursu o naturze człowieka?

Mikołaj Kołyszko  

Pisarz, dziennikarz, publicysta i religioznawca. Redaktor naczelny portalu CzytajPL.pl. Autor książki „Groza jest święta”, współpracował m.in. z czasopismami: OkoLica Strachu, Magazyn Histeria oraz portalami Polter.pl, Valkiria .net i Wiadomosci24.pl. Autor popularnej szamanistycznej serii gamebookowej “Tajemne Oblicze Świata”, były red. nacz. Wydawnictwa Wielokrotnego Wyboru, były red. nacz. magazynu “Masz Wybór”. Wyróżniony tytułem Dziennikarza Obywatelskiego 2013 Roku

Mikołaj Kołyszko – prelekcje:

Groza jest święta Co ma wspólnego literatura grozy z religią? Dlaczego mitologia Cthulhu ma nie tylko wielu fanów, ale i gorliwych wyznawców odprawiających na jej cześć rytuały w wielu miejscach na świecie? Gdy porównamy prace Rudolfa Otta, największego fenomenologia religii w dziejach, oraz H.P. Lovecrafta odpowiedź staje się tyleż oczywista, co przerażająca…

Dlaczego Mitologia Cthulhu jest bluźniercza? Gdyby zapytać miłośnika prozy Lovecrafta, jaka jest jego twórczość, z dużą dozą prawdopodobieństwa odpowiedziałby ze śmiechem, że “bluźniercza”. Ten przymiotnik pojawia nader często w prozie „Samotnika z Providence”. Ale właściwie dlaczego opowiadania oparte na sztucznej mitologii, w których opisywane są wymyślone bóstwa wykreowane przez agnostycznego Lovecrafta miałyby być określane tym mianem? Prawda jest o wiele bardziej przerażająca niż wielu fanów samotnika z Providence mogłoby przypuszczać. Szczególnie jeśli sami są wyznawcami, którejś z religii abrahomowych (judaizmu, chrześcijaństwa lub islamu). Jeśli jesteś gotów zmierzyć się z prawdą o bluźnierczym charakterze Mitologii Cthulhu, nie przegap tej prelekcji!

Grupa Filmowa Darwin 

Internetowo-filmowy projekt satyryczny, założony przez Marka Hucza i Jana Jurkowskiego. Członkowie grupy często wcielają się w niezwykłych bohaterów, takich jak Bóg, Chrystus, Szatan, Jagiełło i Hitler, a przy tym chwalą zalety waleni.

Grupa Filmowa Darwin – prelekcje:

David French   

David French – tłumacz, autor przekładu Wiedźmińskiej Sagi na angielski.

David French

Jacek „Odpryskowy” Małas   

Podobno coś studiuje. Ekspert od światów Sandersona, o których pisze na stronie “Droga Królów”. Początkujący światotwórca i aspirujący pisarz. Moderator społeczności fanowskich Sandersona i grup światotwórczych. Kiedy nie zasypia w przypadkowych miejscach, gra w planszówki i czyta nałogowo TVTropes.

Jacek „Odpryskowy” Małas  – prelekcje:

Od czego zacząć czytać Brandona Sandersona?
Brandon Sanderson pisze bardzo dużo – początkujący z łatwością może się pogubić
w jego wielu seriach i cyklach. Od czego zacząć? Jak znaleźć coś dla siebie?
Wiele osób, które słyszało o uniwersum Cosmere łączącym niektóre z książek nie wie, w jakiej kolejności je czytać. Tutaj znajdziecie wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie swoje pytania!

Podstawy Cosmere – uniwersum Brandona Sandersona
Zauważyliście tą samą postać pojawiającą się w różnych książkach Sandersona? Zastanawiacie się, kim lub czym było Adonalsium? Nie rozumiecie, jak działa Cieniomorze?
Jeśli takie pytania was dręczą po nocach – albo jeśli w ogóle nie wiecie, o czym mowa, ta prelekcja jest dla was!

Adam Gąsior 

Zapalony programista, aspirujący twórca gier komputerowych. Studiuje informatykę na Uniwersytecie w Newcastle (w Wielkiej Brytanii), mimo to cierpi na nadmiar wolnego czasu. Gospodaruje go grając w hardkorowe platformówki, luźno grając na gitarze i basówce, lub rozwijając swój już wieloletni sztuczny język.

Adam Gąsior – prelekcje (w języku angielskim):

Czy komputer może stworzyć język? – Czy maszyna potrafi wyprodukować skomplikowany system zasad gramatycznych? Jeżeli tak, to czy człowiek byłby w stanie się nim posługiwać? Z chęcią odpowiem na te pytania, a oprócz tego opowiem o różnych sposobach proceduralnego generowania słownictwa, oraz o tym, jak samodzielnie zaimplementować najprostsze z nich. Przedstawię to pisząc kod na żywo w trakcie prezentacji, łącznie z wyjaśnieniami z myślą o osobach, które jeszcze nie miały jeszcze styczności z programowaniem.

Irk tolkošočäbayj? Jak tworzyć języki? – Od zera do Tolkiena, czyli jak skonstruować wiarygodny i funkcjonalny język. Na tej prelekcji ukażemy jakie możliwości posiada conlanger – twórca języków. Przedstawimy podstawy stworzenia dowolnego rodzaju własnego systemu pisma. Wprowadzimy różne gramatyczne cechy występujące w wielu istniejących już językach. Opowiemy o różnych sposobach podejścia do budowania słownictwa. A przede wszystkim dostarczymy dobrej zabawy pokazując również, co można, ale czego lepiej nie dodawać do swojego dzieła.

Jakub Ptaszyński 

Założyciel grupy “Jak będzie w conworldzie?” zrzeszającej amatorów tworzenia fikcyjnych światów. W międzyczasie, kiedy nie bawi się swoją skromną internetową władzą, kończy Akustykę na UAMie w Poznaniu, gra na basówce i ogląda urocze samojedy. Kiedyś stworzy swoją kreskówkę fantasy.

Jakub Ptaszyński – prelekcje:

“Fikcyjna geografia, ale geografia!”
Podobno można stworzyć świat fantastyczny bez mapy, ale po co tak ryzykować? Na warsztatach rzucimy sobie wyzwanie, by stworzyć wiarygodne od strony geografii światy, podporządkować je naszym celom i estetycznie przedstawić.

Michał Gralak 

Koordynator tegorocznej Strefy Grozy. Fan horrorów (w szczególności horroru nadnaturalnego), fantastyki i gier wszelakich. W wolnym czasie uczy się podstaw digital paintingu, pisze prozę i artykuły. Przymierza się do założenia hodowli jedwabników i armii kur ozdobnych.

Michał Gralak – prelekcje:

Cthulhu na horyzoncie – o tym co przyniesie grozie rok 2019.
Prelekcja otwierająca blok horroru na WCC, skupiona będzie na nadchodzących grach, filmach i książkach z dreszczykiem. Nie braknie również miejsca na komentarz, poświęcony ich popkulturowym korzeniom i możliwym prognozom rozwoju dla poszczególnych gatunków tychże produkcji, począwszy od horrorów spacerowych w przypadku gier, czy chociażby komiksów adaptujących prozę Samotnika z Providence.

Konrad Pokultinis 

Pielęgniarz z Wrocławia i odwieczny fan Gwiezdnych Wojen. Zapalony obrońca prequeli, czytelnik i gracz. Od dłuższego czasu związany z grupą Jak będzie w Odległej Galaktyce?

Konrad Pokultinis – prelekcje:

W obronie prequeli – efekty specjalne
Prelekcja na której skupię się na pokazaniu, że nie takie CGI złe jak je malują, oraz pokażę jak wiele pracy weszło w stworzenie tysięcy modeli wykorzystanych na potrzeby Epizodów I-III.

Maciej „Sarajas” Głowacki 

Student psychologii, który nadal nie rozumie ludzi, ale chociaż już wie, że to dobrze. Wyda książkę, gdy zabraknie miejsca na dysku D, do tego czasu nawiedza pisarzy na swojej stronie z recenzjami. Zapalony fan gier, prawdopodobnie jeszcze wasze wnuki będą z nim grały na serwerach multiplayer.

Maciej „Sarajas” Głowacki – prelekcje:

„Robinson Crusoe, igrzyska śmierci i koniec świata, czyli dlaczego się nienawidzimy?”
Prelekcja zabierze was w podróż po najpopularniejszych grach i książkach, zajmujących się przetrwaniem lub jego brakiem. Dowiecie się skąd biorą się coraz żywsze trendy na tego typu rozrywkę, jakie motywacje skłaniają ludzi do porzucania luksusów dwudziestego pierwszego wieku na rzecz dystopijnych wizji świata, dlaczego bawimy się ludobójstwo oraz dokąd nas to wszystko zaprowadzi.

„Postapokalipsa w polskiej literaturze – kiedy wreszcie koniec?”
Postapokalipsa zadomowiła się w polskiej fantastyce na dobre – czas, by podjąć się próby jej zdefiniowania i określenia obecnego stanu. Prelekcja składać się będzie z wprowadzenia w rodzime dzieła z zakresu postapokalipsy oraz podsumowania panującego trendu i próby przewidzenia dalszego rozwoju gatunku.

„Libertarianie zniszczyli fantastykę i inne bajki o bohaterach”
Jaki powinien być protagonista – który stereotyp najczęściej przejawia się w fantastyce i czy jest to dobre dla odbiorców? Którzy bohaterowie najmocniej zapadają w pamięć i z kim się utożsamiamy? Prelekcja podsumuje, jakich głównych bohaterów oczekujemy od literatury popularnej i jakich dostajemy.

„Jak nie pisać o tym czego nie ma  – wizualizacja świata”
Czy ludzie wyobrażają sobie rzeczy, czy tylko przywołują obrazy z pamięci? Czym różni się to, co widzimy w głowie od tego, co widzimy naprawdę? Głównym tematem prelekcji będzie trudna relacja między zmysłowym poznaniem i możliwościami opisu literackiego. A także pytanie – dlaczego tak ciężko w literaturze o coś oryginalnego?

Weronika Sobieska 

Jestem uczennicą liceum, w wolnym czasie oglądam seriale. Jeszcze bardziej pozbawiając się czasu na życie prywatne, biorę udział w projektach aktorskich i filmowych by jeszcze bardziej zaangażować się w ten niezwykły świat. Ze względu na moje pasje uwielbiam analizować rożnego rodzaju produkcje pod każdym kątem. Kiedyś działałam aktywnie na zamkniętej już stronie zkina.pl, pisząc artykuły i recenzje dzieł ogólnie pojętej sztuki (spektakle, seriale, filmy i wydarzenia). Swojego czasu również tłumaczyłam seriale w grupie SkyTeam Poland. Sama czasem próbuję coś nakręcić, co wychodzi z rożnym efektem.

Weronika Sobieska – prelekcje:

The 100 – serial, których zachwycił tysiące, ale dlaczego?
Dokładna analiza sukcesu serialu i rzeczy, które mogły mieć na to wpływ: między innymi sukces książki i podobieństwo z serialem Lost.

Postacie które kochasz i nienawidzisz
Omówienie głównych i innych znaczących postaci serialu, ich przemian na tle wszystkich wydarzeń oraz dyskusja dlaczego nasi ulubieni bohaterowie stają się znienawidzonymi, a nasi “wrogowie” faworytami.

Oni zasłużyli na więcej
Każdy z nas przejął się chcoiaż jedną śmiercią w tym serialu, w którym, nie ukrywajmy, było ich sporo (chociaż nie tyle co w Grze o Tron). Na tej prelekcji postaramy się zrozumieć dlaczego postacie musiały zostać zabite, czy ich śmierć była “godna” oraz spróbujemy wyobrazić sobie co by było gdyby dana postać przeżyła.

Paulina Justyna Ćwiek 

Absolwentka pedagogiki na Uniwersytecie w Białymstoku oraz kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna ma Uniwersytecie Gdańskim. Obecnie studentka studiów II stopnia na kierunku menadżer oświaty. Ośmioletnie doświadczenie w wystąpieniach przed publicznością. Aktorka w dwóch teatrach w Białymstoku oraz uczestniczka warsztatów teatralnych w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku. Jej największą pasją jest teatr oraz jeździectwo, zaś od kilku lat pogłębia swoją wiedzę z zakresu dystopijnych wizji świata, co stało się również tematem badań do jej pracy magisterskiej. Serial The 100 jako jeden z pierwszych pozwolił jej na głębsze poznanie pojęcia dystopii.

Paulina Justyna Ćwiek – prelekcje:

„Dystopijna wizja świata ukazana w serialu The 100”
Panel ma na celu dogłębne wyjaśnienie pojęcia dystopii z różnych perspektyw. Odwołam się do takich dzieł jak “Rok 1984” George’a Orwella jako wstęp do tematu. Serial The 100 jest idealnym przykładem dystopii – wiele osób nie wie czym dokładnie jest dystopia i jak się objawia, chociaż powstało na jej temat już bardzo wiele książek, filmów i seriali. W tym panelu chcę przywołać przykłady z 5 sezonów serialu, które udowadniają, że jest on poniekąd czarną wizją przyszłości świata. Każdy sezon pokazuje to pojęcie z nieco innej strony.

„Mount Weather czyli utopia dla wybranych”
Tym tematem zainteresowali mnie fani serialu, których otwarcie zapytałam czego chcieliby się więcej o nim dowiedzieć. W tym temacie ciekawe jest to, że Mount Weather istnieje naprawdę i twórcy serialu idealnie to wykorzystali. W tym panelu poruszę pojęcie utopii, ale również całą historię Mount Weather, analizując krok po kroku to co się tam wydarzyło i czy musiało do tego dojść. Odwołam się też do tego istniejącego Mount Weather, by pokazać jak w rzeczywistości wygląda i kto ma do niego dostęp.

„Od zera do bohatera – jak zmieniło się zachowanie postaci na przełomie 5 sezonów.”
Szczegółowa analiza wszystkich sezonów serialu. Wybrałam kilka kluczowych postaci, których zachowanie naprawdę się zmieniło, w tym Murphy’ego, Kane’a czy nawet Octavii. Celem panelu jest przeanalizowanie ich drogi od pierwszego do piątego sezonu, które miały wpływ na to, jak z tych gorszych/złych stali się tymi lepszymi.

Emilian Sornat 

Zapalony światotwórca i prelegent konwentowy, moderator grupy worldbuildingowej „Jak będzie w conworldzie?”, tenor i jeszcze nieznany pisarz. Znajomość literatury i dzieł popkultury pozwala mu na trafną dekonstrukcję motywów i tropów występujących w fantastyce, a bogate zainteresowania z dziedziny chemii, materiałów, filozofii i mitologii podsuwają mu pomysły na rozbudowę autorskiego uniwersum fantasy.

Emilian Sornat – prelekcje:

Ile można? – najbardziej przeorane motywy w fantastyce
Elfy, wielki zły czarnoksiężnik czy kolejne interpretacje smoków? Z jakimi motywami spotykamy się najczęściej i których mamy dość? Podsumujmy za bardzo eksploatowane tropy ulubionych autorów.

Godzilla i inne kaiju
Czy wielkie potwory potrafią być straszne? Jaką symbolikę i przesłania mogą nieść ze sobą filmy o gigantycznych bestiach burzących miasta? Co wyróżnia Godzillę spomiędzy setek kinowych monstrów? Prelekcja ma na celu analizę uniwersum, a również przybliży uczestnikom teorie dotyczące nadchodzącego „Godzilla: King of the Monsters”

Światotworzenie – teoria i podstawy
Zastanawiasz się od czego zacząć budowę uniwersum do powieści? A może potrzebujesz nadać kolorytu grze rpg, by nie wydała się suchą mechaniką? Prelekcja to istna pigułka wiedzy potrzebnej, by ominąć najczęściej popełniane błędy początkujących konstruktorów i poznać szereg sposobów na rozwinięcie autorskiego świata.

Magia i Czarodziejstwo od kuchni – jak skonstruować system magiczny
Tajemna sztuka cudów i niewyjaśnionych zjawisk czy technologia i narzędzie w rękach światłych ludzi? Prelekcja powie nam jakie kryteria może spełniać magia i jak zbudować sensowny system magiczny.

By miecz nie pękał – tajniki stali
Stal do teraz stanowi jeden z najważniejszych materiałów stosowanych przez człowieka. Na czym polega jej fenomen? Jaką drogę przebywa ruda żelaza, zanim stanie się lśniącym ostrzem? O stosowanych technikach kowalskich, wewnętrznych strukturach stali i jej bogatych właściwościach.

Jan Mikołajczyk 

Student biotechnologii darzący swoje ulubione mikroorganizmy zdecydowanie zbyt wielkim uczuciem. Miłośnik gier wideo, TVTropes i dobrych filmów (choć dużo ich nie widział). W przerwie od upajania się cudami biologii molekularnej udziela się na grupie „Jak będzie w conworldzie”, głównie jako piewca sci-fi o wysokiej twardości w skali Mohsa.

Jan Mikołajczyk – prelekcje:

Grzebiąc w DNA” Weźmy przeciętnego człowieka i dajmy mu cechy pająka. I dziesięciu innych zwierząt. Bo czemu by nie? Brzmi jak przepis na superbohatera, ale czy to w ogóle osiągalne? Czy grzebanie w DNA to na pewno taka prosta sprawa? Ile mamy czekać na swoje moce? Prelekcja na temat modyfikacji genetycznych, faktów i mitów na ich temat, aktualnego stanu rzeczy i dystansu dzielącego nas od sci-fi.

Sylwester „Wicked G” Gdela 

Młody i (być może) zdolny. Pseudonim wymyślił cztery lata temu, wtedy też zaczął udostępniać w sieci swoje opowiadania. Czasami widywany na łamach polskich magazynów o fantastyce. Oprócz tworzenia prozy zajmuje się także redagowaniem w projekcie Fantazmaty. Studiuje inżynierię materiałową. W wolnych chwilach wędruje, robi zdjęcia albo dyskutuje o swojej ulubionej serii gier, czyli The Elder Scrolls.

Sylwester „Wicked G” Gdela – prelekcje:

Pamiętniki z bad tripów – psychodelika & neurobiologia a horror: Wystąpienie na temat motywu korzystania z substancji psychoaktywnych w dziełach należących do nurtu grozy. Omówię przykłady przedstawienia odmiennych stanów świadomości w filmach oraz serialach. Nie zabraknie także informacji na temat strachu oraz środków halucynogennych z naukowego punktu widzenia.

Pigułka geniuszu – rzeczywista perspektywa czy mrzonka? Krótko o lekach nootropowych: Prelekcja opisująca środki farmaceutyczne wykorzystywane do zwiększania zdolności umysłowych. Fikcyjne substancje takie jak NZT-48 ze słynnego filmu „Jestem Bogiem” porównam ze lekami nootropowymi, które istnieją naprawdę. Wspomnę też inne sposoby optymalizacji pracy mózgu.

Muzyka elektroniczna w filmach i grach (nie tylko fantastycznych): Prezentacja skupiająca się na wykorzystaniu muzyki elektronicznej w soundtrackach filmów oraz gier komputerowych. Po krótkim wstępie o definicji i klasyfikacji muzyki elektronicznej omówię kultowe dzieła, głównie z nurtu fantastyki, w których utwory drum and bass, techno i wielu innych podgatunków elektroniki stanowiły istotny element ścieżki dźwiękowej.

The Elder Scrolls dla średniozaawansowanych. Tajemnicze fakty oraz fanowskie teorie, przeprowadzana wspólnie z Oliwierem Czyżem i Michałem Podłubnym): Wystąpienie skierowane do miłośników jednej z najsłynniejszych marek studia Bethesda Softworks. Zapoznamy słuchaczy z faktami, które często umykają zapoznającym się z wyjątkową rzeczywistością Tamriel. Następnie przedyskutujemy kilka najbardziej szalonych i fascynujących hipotez na temat fabuły czy postaci występujących w grach z serii.

Tymoteusz Czyż 

Z zawodu programista. Pasjonat fantastyki, pisania scenariuszy (zarówno filmowych jak i RPG), zafascynowany game designem i grą na ukulele. Coś tam sobie skrobie do szuflady. W wolnych chwilach porównuje przeróżne przepisy i pichci coś cichaczem. Urodzony malkontent.

Tymoteusz Czyż – prelekcje:

Gra o Tron – Dlaczego warto, dlaczego nie?– Wprowadzenie do świata sagi Pieśni lodu i ognia przeznaczone dla początkujących fanów oraz tych, którzy dopiero chcą rozpocząć zgłębianie uniwersum Georga R. R. Martina. Zastanowimy się do kogo może trafić twórczość Martina, aby później przedstawić tezę dla kogo przeznaczona raczej nie jest. Porównamy mocne strony książek z tymi niekoniecznie.

Gra o Tron – Czytając pomiędzy wierszami. – Prelekcja traktująca o symbolice zawartej w serialu Gra o Tron, jak i sadze Pieśni Lodu i Ognia. Ukryte wątki, zmagania mitologicznych sił i inspiracje H. P. Lovecraftem. Od Cytadeli, aż po Mur – świat Pieśni Lodu i Ognia przesycony jest wierzeniami, starymi legendami i skrytymi prastarymi mocami. Zastanowimy się co drzemie w sercu zimy i co leży poza Asshai. Rozważymy fanowskie teorię, te prawdopodobne, jak i te zupełnie absurdalne. Załóżcie czapki z foli aluminiowej i przygotujcie się na niestworzone rzeczy, jakie tylko fani mogli wymyślić. W każdej legendzie drzemie ziarnko prawdy.

Komiks alternatywny – Co dzieje się w komiksie poza DC i Marvelem?– Co ciekawego umyka przed wzrokiem fana komiksu? Czy poza wielkimi wydawcami nie dzieje się już nic? Spojrzymy na tytuły znane i nie znane, może któryś przykuje i twoją uwagę? Od Dark Horse Comics, aż po polskich twórców, a kto wie, może i trochę mangi zapląta się to tu, to tam?

Jak zabrać się za pisanie scenariusza RPG. Porozmawiamy o tym co czyni scenariusz dobrym, oraz jak poprawić sam proces tworzenia. Ciekawsze walki? Więcej dramatyzmu, a może dokładnie zaplanowane lokację? Przyjdź i zobacz sam! Zajmiemy się rozłożeniem scenariusza na czynniki pierwsze aby później przyjrzeć się każdemu z osobna. Która struktura nadaje się lepiej do danego typu scenariusza? Na to pytanie też postaramy się odpowiedzieć. Ile da radę wyciągnąć fabularnych możliwości ze zwykłego kobolda? Możecie się zdziwić!

Gra o Tron – Intrygi dla bystrzaków. – Twoim idolem jest Petyr Baelish? A może widzisz się bardziej jako Tyrion Lanister? Dlaczego wszyscy darzą takim poważaniem Tywina i kto to taki Królowa Cierni? Przyjdź i przekonaj się dlaczego w serialu Dorne wypadło słabo! Prelekcja poświęcona politykowaniu i snuciu intryg na skale większe i mniejsze. Wszystko na przykładach z twórczości George’a R. R. Martina. Na czym polega polityka, kiedy nie walczy się o wyborców? Jak najszybciej wspinać się po drabinkach kariery i czy znajomości są ważne? Na te i wiele więcej pytań postaramy się odpowiedzieć!

Oliwier Czyż 

Swoją przygodę z uniwersum TES rozpocząłem od legendarnej już gry TES III – Morrowind. Bogactwo i niezwykłość tego uniwersum od początku mnie pochłonęły, a wiedza o nim pozwoliła mi na prowadzenie serii „Przewodnika po Tamriel” na YouTube oraz współtworzyć największą poświęconą zagadnieniu grupę na polskim Facebooku – „Jak będzie w Tamriel?”

Oliwier Czyż – prelekcje:

“Czy Talos rzeczywiście jest bogiem? Na czym polega boskość w uniwersum TES.” – Nie jest tajemnicą dla nikogo kto grał w The Elder Scrolls V – Skyrim, że główny konflikt na w 4 erze wybuchł na tle religijnym. Odrodzone i potężne Aldmerskie Dominium twardo zakazuje czci ludzkiego boga Talosa i ściga jego wyznawców po wszelkich zakątkach Tamriel. Czy walka nordów o boskość Talosa ma sens? Jak można zostać i co oznacza bycie bogiem? Jak zabić boga? Na te pytania postaram się odpowiedzieć.

“Historia wojskowości w uniwersum Elder Scrolls” – Znikające armie, broń biologiczna, drony, wszystkie te narzędzia wojny znajdziemy w historii Tamriel. Przez wiele tysiącleci istnienia cywilizacji na Nirnie toczyły się dziesiątki wojen, których dzieje pokrótce wam przedstawię.

“Inspiracje realnymi kulturami w uniwersum Elder Scrolls” – Nordowie to wikingowie, cesarscy to rzymianie, czy to tak proste? Zdecydowanie nie! Na tej prelekcji z chęcią przedstawię wam ogromną ilość odniesień do historycznych kultur w uniwersum gier The Elder Scrolls. Wybierzemy się w wędrówkę od Czarnych Mokradeł do Wysokiej Skały, jednocześnie przemierzając kultury Persji, Syberii i wiele innych.

Kacper „Fergard” Wala 

Student SPRINT-WRITE na Uniwersytecie Śląskim. Zainteresowania obejmują literaturę fantasy, gry komputerowe oraz manga i anime. W społeczności fantastycznej od 2008. Lubi pisać i chciałby związać z tym swoją przyszłość i karierę zawodową – nie tylko jako teoretyczny autor fantastyki, ale też jako tłumacz bądź scenarzysta. Lubi też śpiewać. Niepijący. Marzenie: aktor dubbingowy.

Kacper „Fergard” Wala – prelekcje:

Płomień i Otchłań – Świat „Dark Souls” -> Prelekcja poświęcona flagowej serii gier From Software, „Dark Souls”, a dokładnie światu i fabule zawartej na przestrzeni trzech tytułów. Prezentacja skupi się na popularnych fanowskich teoriach, a także na chronologii świata i cyklicznej naturze Ery Ognia.

„Bloodborne” a Lovecraft -> O kosmicznym horrorze w płaszczu powieści gotyckiej. Prelekcja poświęcona jednej z najbardziej udanych translacji lovecraftowskiej grozy na język gry wideo.

Moc i Magia Jona Van Caneghama. -> Kulisy i historia świata Might and Magic oraz jego różnych odmian, pokazująca ukryte aspekty ukochanej przez polskich fanów serii gier cRPG oraz strategii turowych spod znaku Heroes, w tym do dziś niesamowicie popularnej Heroes of Might and Magic 3.

ZOBACZ PROGRAM